ام دی اف (MDF) و ویژگی های استفاده از آن چیست؟ 

ام دی اف (MDF) چیست؟ ام دی اف (MDF) اساسا خاک اره و چسب است، که با فشار و گرما همگن شده است. ام دی اف به انگلیسی‏ مخفف واژهٔ تخته فیبر با دانسیته متوسط‏ است که جزو فراورده‌های چوبی محسوب می‌شود. ام‌ دی ‌اف نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می‌گردد. دانسیته آن بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.


چگونگی تغییر در رنگ ورق های ام دی اف (MDF)

زمانی که میخواهید تغییر در کابینت خود ایجاد کنید، راحت ترین راه این است که کابینت ها را رنگ کنید. جنس کابینت شما از ورق های ام دی اف (MDF)  است و این کار برای شما راحت است، زیرا ام دی اف رنگ پذیری دارد و میتوان به راحتی ام دی اف (MDF)  را رنگ کرد و تنوعی  با کمترین هزینه در اشپزخانه خود ایجاد کنید.

 

تزیین ام دی اف (MDF) با قاب چوبی

یکی از روش های مورد علاقه من برای تزیین ام دی اف (MDF) این است که قاب های نازکی از چوب را تراشیده و در ساخت کابیت در ورق های ام دی اف (MDF) بکار میبرم. روشی کم هزینه وبسیار زیبا برای تزیین کابینت های ساخته شده از  ورق ام دی اف است.


ایراد بزرگ کار با ورق ام دی اف  (MDF)

 یکی از ایراد های بزرگ کار با ورق ام دی اف  گرد و غبار ناشی از برش ورق های ام دی (MDF) است. اگر در فضای باز برش بزنید کار بسیار راحت تر است، اما اگر در محیط بسته میخواهید ورق های ام دی اف را برش بزنید، توصیه من به شما یک ماسک خوب و تهویه هوای مناسب است.


حمل و نقل ام دی اف  (MDF) چگونه است؟

 برای حمل و نقل ام دی اف (MDF)  باید دقت کنید زیرا برخلاف ظاهر سختی که دارد، اینگونه نیست. ام دی اف اگر به جایی برخورد کند گوشه های ام دی اف لایه های چند تیکه میشود و در صورتی که با دست برخورد کند خراش های بدی را ایجاد میکند. پس حتما باید از دستکش برای جابه جایی استفاده کنید.

مقاومت ام دی اف (MDF) در برابر رطوبت چگونه است؟

ام دی اف در برابر رطوبت تا حدودی مقاوم است. شما باید در جاهایی که دائما در برابر رطوبت قرار دارد از استفاده از ام دی اف بپرهیزد.قرار گرفتن ام دی اف به مدت طولانی در رطوبت باعث میشود که در طول زمان ورق های ام دی اف  (MDF) متورم شده و رطوبت را جذب کند. توصیه من به شما این است تا جایی که میتوانید نگذارید رطوبت به پایه ام دی اف شما برسد.


معمولا از ورق ام دی اف (MDF) چه استفاده ای میشود؟

معمولا برای ساخت قفسه و کمد از ام دی اف (MDF) استفاده میشود چون هم، سطح صافی دارد و هم کم هزینه است. اما به کیفیت تخته چندلایه (پلی وود) نمی رسد زیرا بعد از مدتی استفاده از ورق ام دی اف (MDF)، به خاطر سنگینی وسایلی که روی قفسه گذاشته میشود قوس دار میشود.

 معصومه عزیزی/ منبع: کابی بو، ورق ام دی اف (MDF)