تخته سه لایه چیست؟

تخته سه لایه یک محصول چوبی پردازش شده است که با فشار دادن و اتصال ورق روکش چوب به یک قطعه جامد ساخته شده است.

(MDF)  ام دی اف در مقابل تخته سه لایه

تخته سه لایه نه تنها در ضخامت های مختلف  است، بلکه در درجه های مختلف نیز قرار می گیرند، بنابراین شما می توانید یکی از مناسبترین نوع را برای پروژه خود انتخاب کنید. کلاس های پایین تر بصورت الوار است که برای ساخت خانه ها و غیره استفاده می شود. بدیهی است که این نوع تخته به نظر نمی آید  که سه لایه باشد از آنجایی که پوشیده می شود.


از آنجا که این لایه شامل لایه‌های چوب در هر لایه است که مسیری متفاوت را در بر می‌گیرد، این یک مصالح ساختمانی بسیار قوی است.

نسبت به ام دی اف در برابر اب مقاوم تر است و کمتر اب را به خود جذب میکند.

ظاهری  دارد که باعث می شود آن را برای کابینت آشپزخانه، میز ناهار خوری، و پروژه های دیگر که در آن شما می خواهید یک سطح چوب رنگارنگ بزرگ  داشته باشید مناسبتر است.

تخته چند لایه پیچ ها را بسیار محکم نگه می دارد، زیرا دانه های مختلف چوب در هر لایه باعث می شود که پیچ ها روی چیزی نگه داشته شوند.

در حالی که اکثر تخته سه لایه حاوی اوره فرمالدئید و سایر VOC ها است، اکنون امکان خرید تخته سه لایه بدون فرمالدئید وجود دارد. به دنبال نام تجاریPurebond در Home Depot باشید.

معایب تخته سه لایه

 

گرانتر از MDF است و انواع مختلفی دارد.

به دلیل لایه هایی که روی لبه نشان داده می شود، باید لبه ها را به نحوی خاتمه دهید. این را می توان با لبه بر روی لبه یا با قطعات چوب یا قالب تزئینی انجام داد.

تخته سه لایه اغلب در هنگام برش روی لبه ها شکسته می شود، بنابراین برش صاف با تخته سه لایه سخت تر از تخته ام دی اف (MDF)است.

دشوار است که طرح های دقیق را بر روی تخته سه لایه بکشید، زیرا لبه ها به هم متصل می شوند و سپس با لبه هایی که لایه ها را نشان می دهند و ممکن است در بعضی از نقاط  طرح را نشود اجرا کرد.

اکثر تخته سه لایه ها حاوی اوره فرمالدئید و سایر VOC ها هستند که می توانند گاز را به خانه شما بفرستند. هنگام بریدن مراقب باشید.

چگونه تعیین کنم که ام دی اف بهتر است یا تخته سه لایه؟

 

در واقعه من با نشان دادن چند مثال بطور عملی برای شما مختصر توضیح میدهم برای چه پروژه ای ام دی اف بهتر است و برای چه پروژه ای تخته چند لایه به مثال های زیر دقت کنید:

 اولین مثال ساخت میز کنسول(Scalloped)

برای این پروژه، من نیاز به چیزی دارم که بتوانم  به وسیله اره منبت کاری اره و  مویی یک برش  و یا یک طرح دقیق، بر روی لبه های میز کنسول(scalloped)حکاکی کنم. من تمام کارها را انجام دادم - سطوح و همچنین تمام لبه های برش - کاملا صاف کردم. میدانم که میشود رنگ مناسبتری برایش انتخاب کرد و این کنسول را رنگ آمیزی کرد، بنابراین رنگ آمیزی مورد توجه نیست.پس کدام یک برای این استفاده می کنم؟ تخته سه لایه یا ام دی اف(MDF

 

مثال دوم میز قهوه خوری عثمانی

من به وضوح به یک سطح بزرگ و صاف برای میز نیاز دارم، اما با توجه  به رکن  اصلی .که به چیزی نیاز دارم که می تواند رنگ آمیزی شود تا با اجزای دیگر چوب پایه قهوه ای مطابقت داشته باشد. ؟ تخته سه لایه یا(MDF

 

مثال سوم آینه تزئینی پیچیده

 

من نیاز به استفاده از چیزی دارم که در آن بتوانم یک طرح دقیق و پیچیده را برش بزنم م و با لبه ها صاف باقی بماند. من میتوانستم که این وسیله را رنگ کنم، اما رنگ کردن مسئله بحث ما نیست.پس کدام یک را برای این استفاده می کنم؟ تخته سه لایه یا ام دی اف (MDF

 

مثال چهارم قفسه های بالای دیوار کتابخانه

 

برای ساختن نیاز به چیزی قوی داشتم. از آنجا که من تمام دیوار را نقاشی میکنم، نیاز به توجهی به نقاشی آن نیست. من همچنین می دانستم که تمام لبه ها را با با تار می پوشانم، بنابراین توجهی هم به این موضوع نیست.پس کدام یک را برای این استفاده می کنم؟ تخته سه لایه یا ام دی اف (MDF

 


آیا شما آماده هستید تا جواب ها را ببینید ؟

1.برای میز کنسول اسکارلت، از ام دی اف (MDF استفاده کردم. تمیز و صاف است. لبه های صاف اجازه می دهد تا طرح های پیچیده ای که برش داده شده اند را به راحتی حکاکی کنم. و لبه ها را هم هموار کنم.2.برای قفسه پایین تر عثمانی، من از تخته سه لایه استفاده کردم. تخته سه لایه که در ان ام دی اف (MDF) نیست. من لبه های نه چندان زیبا را با قطعات 3*1چوب پوشانده ام.3.برای آینه پیچیده، از (MDF) استفاده کردم، به همین دلیل به همان اندازه که روی میز کنسول اسکار استفاده  شده بود. ، این نیز می تواند ساخته شده از 4*1 چوب، برش به چهار قطعه و تاج در گوشه برای ساخت یک قاب. پس از آن طراحی برش بر روی لبه داخلی آن قاب. مزایای MDF این است...ادامه در کابی بو، ورق ام دی اف (MDF)