تفاوت ورق ام دی اف(MDF) و تخته سه لایه

اخیرا، چندین نفر از من در مورد ورق ام دی اف(MDF) سوال کرده اند اصلا. MDF چیست؟ چگونه از تخته سه لایه متفاوت است؟ چرا شما فقط از تخته سه لایه استفاده نمی کنید؟

بنابراین امروز میخواهم تفاوت بین ورق MDF و تخته سه لایه، مزایا و معایب هر یک را به اشتراک بگذارم، و چگونه تصمیم می گیرم که کدام یک از این دو برای استفاده کابینت مناسبتر هستند.


تفاوت ورق ام دی اف(MDF) و تخته سه لایه

اخیرا، چندین نفر از من در مورد ورق ام دی اف(MDF) سوال کرده اند اصلا. MDF چیست؟ چگونه از تخته سه لایه متفاوت است؟ چرا شما فقط از تخته سه لایه استفاده نمی کنید؟

بنابراین امروز میخواهم تفاوت بین ورق MDF و تخته سه لایه، مزایا و معایب هر یک را به اشتراک بگذارم، و چگونه تصمیم می گیرم که کدام یک از این دو برای استفاده کابینت مناسبتر هستند.


ام دی اف   (MDF)یا فیبر متوسط تراکم

ام دی اف (MDF) یک ترکیب چوب ساخته شده است که شبیه به تخته خرده چوب است، اما بسیار متراکم تر و قوی تر از تخته خرده چوب است.

تصور کنید که اگر همه ی خاک ‌اره از دیگر فرایندهای تولید محصولات چوبی شسته شده باشد ، و بعد از آن خاک‌اره با اتصال دهنده مخلوط شده و به ورقه‌های بزرگ به اندازه تخته چندلایه فشرده شود.این روش  بسیار خوب یک روش ساده است، واین دقیقا فرآیندیست که از آن برای ساخت FMD  استفاده می‌کنند، اما این یک ایده برای تزیین محصول به شما می‌دهد.

به این علت که ام دی اف تشکیل شده از الیاف های چوبی بسیار کوچک است، هیچ دانه چوبی در MDF وجود ندارد. و از آنجا که در درجه حرارت بسیار بالا  فشرده می شود، در MDF هیچ جای خالی وجود ندارد مانند آنچه که در تخته چوب های دیگر پیدا می کنید. در اینجا شما می توانید تفاوت قابل ملاحظه ای بین تخته خرده چوب و MDF را ببینید،  MDF درجه بالایی دارد و تخته خرده چوب در درجه پایین تری قرار دارد.


مزایای( (MDF

MDF عموما ارزان تر از تخته سه لایه است.

سطح MDF بسیار صاف است، و شما لازم نیست که در مورد  سطح ام دی اف نگران باشید.

از آنجا که سطح ام دی اف بسیار صاف است، این یک سطح عالی برای نقاشی است. ابتدا با استفاده از پرایمر با کیفیت  و روغن اولیه توصیه می شود. از پرایمر های اسپری (آئروسل در MDF استفاده نکنید!) چون هزینه و زمان  زیادی میبرد و باعث می شود که سطح خشن شود.

همچنین به دلیل صاف بودن آن، MDF  یک بستر عالی برای روکش است MDF بسیار سازگار است، به طوری که لبه های برش به نظر می رسد صاف و فضایی و یا فشرده نمی شود.به دلیل لبه های صاف، می توانید از یک روتر برای ایجاد لبه های تزئینی استفاده کنید.

سازگاری و صاف بودن MDF اجازه می دهد تا به راحتی برش طرح های دقیق مانند طرح های کتیه با استفاده از یک تیغه اسکرول، نوار اره و یا اره منبت کاری طرح را اجرا کنید.

معایب( (MDF

MDF همانند تخته ذرات، آب و دیگر مایعات را مثل اسفنج  جذب می‌کند ، مگر این که به خوبی در همه کناره‌ها  با پرایمر، رنگ، یا یک محصول آب‌بندی دیگر آب‌بندی شود 

از آنجا که ام دی اف پیچ را بسیار خوب نگه نمیدارد و سوراخ پیچ را یکبار باز کنید بار دوم هرز میشود و جای پیچ را باید عوض کنید..

از آنجا که ام دی اف بسیار متراکم است، بسیار سنگین است. باعث میشود کار را با دشواری انجام دهید، مخصوصا اگر شما کمکی نداشته باشید، که بتواند به شما کمک کند بلند کردن و برش ورق های بزرگ را انجام دهید.

MDF حاوی (اوره فرمالدئید) است. اگر MDF با پرایمر، رنگ و غیره بسته بندی شده باشد، گازهای  سمی می توانند تا حد زیادی کاهش پیدا کنند (اما احتمالا حذف نمیشوند)، اما هنگام بریدن و شستشو برای جلوگیری از استنشاق ذرات، باید مراقب باشید. من توصیه می کنم حین برش از ماسک استفاده کنید...

                                                                                                                                                          ادامه دارد....

معصومه عزیزی/کابی بو