جنس صفحه ی کابینت از چیست?

صفحه ی کابینت از ام دی اف  ((MDF است اما ام دی اف دارای انواع مختلفی است ما به اختصار برای شما توضیح میدهیم تا شما بتوانید انواع ام دی اف را بشناسید و کاربرد انواع ان در صفحه کابینت را متوجه شوید:

جنس صفحه ی کابینت از چیست?

صفحه ی کابینت از ام دی اف  ((MDF است اما ام دی اف دارای انواع مختلفی است ما به اختصار برای شما توضیح میدهیم تا شما بتوانید انواع ام دی اف را بشناسید و کاربرد انواع ان در صفحه کابینت را متوجه شوید:

ام دی اف چیست؟

MDF یا همان فیبر با تراکم متوسط است که از الیاف و یا ضایعات چوب ساخته شده که به زرین اغشته شده و تحت تاثیر گرما و فشار بهم میچسبد. این محصولات قابلیت این را دارد که روکش شود که باعث دوام بالا و زیبایی میشود.چند نوع ام دی اف داریم که به طور ساده برای شما توضیح میدهیم.

انواع ام دی اف

نازک  که دارای قطر ( ۸/۱، ۵/۲، ۴ تا ۶ میلی‌متر) می باشد و کاربرد این نوع ام دی اف نازک در ساخت کف کشوها.پشت کابینت.رویه درها.تمام رویه سازی ها مثل دیوارکوب. پوشش های سقف.غرفه های نمایشگاه....اما نوع دیگر ام دی اف که ضخیم است با قطر۳۰ تا ۴۵ و ۴۵ تا ۶۰ میلی‌متر) که کاربردش در ساخت سازه‌های معماری، ستون‌ها، پایه‌های میز، طاق‌ها، رویه‌کاری (کابینت)، کف نیمکت و کلاً مواردی که صفحات ضخیم نیاز دارند.


ویژگی ام دی اف  چگونه است?

قابلیت شکل پذیری و لبه های صاف.

محکمتر و سبکتر بودن از چوب های رشته ای.

سطوح صاف و متراکم.

ظاهری زیبا و طبیعتی ملایم و حالات شبیه چوب.

ام ‌دی ‌اف عایق صوت و حرارت است.

مضرات ام دی اف

در صورت خراشیده شدن رویه بالایی و نفوذ اب به سرعت خراب میشود.

بعضی از انواع به حررات و گرما حساس هستند.

دارای بافت نرم است که دلیل سهولت ابزتار زدن ان می باشد.ولی همین نرمی باعث میشود که مثلا پیچ ها با چندبار باز و بسته شدن هرز و لق شوند مگر اینکه محل پیچ را تغییر دهیم.

آنچه ام‌ دی ‌اف (MDF) را کمی برای سلامتی خطرناک می‌کند، فرمالدئید به‌کار‌رفته در رزینی است که ذرات چوب را به یکدیگر می‌چسباند. از این‌ رو، سازمان‌های استاندارد و فعالان ایمنی و بهداشت کار، به سازندگان این ترکیبات توصیه می‌کنند از مقدار کمتری فرمالدئید در رزین‌ها استفاده کنند
البته بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده این کالا، از اندازه استاندارد این ماده استفاده می‌کنند؛ اما به‌طور کلی، بخارات (به دلیل دمای تبخیر پایین) این ماده در ایجاد آسم و اختلالات تنفسی و در حادترین موارد به ایجاد سرطان کمک می‌کند. بنابراین، از خریداران می‌خواهیم از برندهای غیر‌معروف و ارزان استفاده نکنند و به‌ویژه در اتاق کودک که عبور و مرور هوا در آن کم است، از این کالا استفاده نکنند.


نحوه تشخیص ام دی اف از نئوپان

بیشتر ام ‌دی‌ اف‌های موجود در بازار، وارداتی‌اند و از کیفیت خوبی برخوردار هستند اما
ممکن است ام ‌دی ‌اف را با نئوپان اشتباه گرفت، البته مهم‌ترین فرق نئوپان با ام ‌دی ‌اف این است که نئوپان از خرده‌چوب پرس‌شده ساخته می‌شود و ام‌ دی ‌اف از گرد چوب و چسب .


هزینه ها

معمولا هزینه‌ها شامل خرید ورق حمل به کارگاه برشکاری هزینه برشکاری و فارسی کاری اجرای نوار لبه اسمبل اولیه حمل به محل کارگاه و نصب می‌باشد که به صورت یکجا در قرارداد خرید کابینت همراه با درصد سودی معقول می‌آید. قیمت می‌تواند بر اساس متر طول کابینت یا متر مربع متریال مصرفی محاسبه گردد و به نوع قرارداد بستگی دارد.

معصومه عزیزی/کابی بو